CFR Cluj si Rapid București încheie la egalitate prima partidă din play-off, după suspansul din ultimile minute la ambele porți.

Echipa din Gruia a început ofensiv partida, iar în minutul 3, Janga urmărind mingea e faultat de goalkeeper-ul Moldovan, iar Chivulete dictează penalty. În cele din urmă, Janga execută de la punctul cu var și înscrie. La doar 7 minute de la gol, giuleștenii egalează după o centrare în careu a lui Onea, Mattias Kait fiind decisiv în fața porții.

În minutul 20, Rapid ieșind pe contraatac prin Junior Morais reușește să șuteze puternic, Scuffet respinge balonul, dar mingea ajunge la Costache, care nici de această dată nu-l poate învinge pe portarul italian. După 3 minute, ardelenii profită de bâlbâiala din defensiva rapidistă, iar Boateng fructifică ocazia și reușește să își pună în avantaj echipa, cu un lob între 2 adversari. Apărarea bucureștenilor a greșit pentru a doua oară consecutiv, dar karlo Muhar șutează modest din 15 metri.

Repriza a doua a început mai ofensiv Rapidul, iar în minutul 55, Onea pătrunde în careu și expediază un șut puternic spre poartă care îl lasă fără reacție pe Scuffet, tabela de marcaj modificându-se, 2-2.

Finalul partidei a fost palpitant, cu ocazii uriașe de a înscrie golul decisiv, dar tabela a rămas intactă, în urma anulării golului a CFR-ului, după ce asistentul a ridicat fanionul pentru offsaid.

Astfel, CFR Cluj rămâne la 2 puncte de liderul Farul Constanța, după ce a învins cu scorul de 2-1 împotriva echipei din Sfântul Gheorghe, Sepsi OSK.