CFR Cluj a triumfat în partida restantă cu Sepsi OSK

CFR Cluj a dominat partida restantă cu Sepsi OSK, scor 3-0, grație golurilor marcate de Tachtsidis, Camora, Bîrligea și astfel se apropie la un singur punct de liderul SuperLigii, FCSB.

După 18 minute de joc, formația condusă de Liviu Ciobotariu, a avut prima ocazie importantă de a înscrie prin Adnan Aganovic, dar balonul a trecut pe lângă poartă. Juricic putea deschide scorul în minutul 22 al partidei, dar șutul din careul covăsnenilor a fost parat de Niczuly.

Penalty și gol pentru CFR!

Aproape de finalul primei reprize, alb-vișinii au obținut un penalty, în urma atingerii balonului cu mâna a croatului Aganovic, în propriul careu. Grecul Tachtsidis a sechestrat balonul pentru executarea penalty-ului și a reușit să-l învingă pe Niczuly, aducând echipa în avantaj înaintea reprizei.

Actul secund a început cu echipa din Sfântul Gheorghe atacând poarta goalkeeperului Sava. În minutul 50 a venit și cea mai clară ocazie de gol pentru alb-roșii, prin Florin Ștefan, dar balonul a atins doar transversala. Trupa lui Mandorlini ar fi putut închide jocul prin Lovro Cvek, care a fost foarte aproape de a marca, dar fundașul Bălașa s-a opus balonului.

În minutul 70, CFR și-a dublat avantajul în fața celor de la Sepsi OSK, prin veteranul Camora, ce a reușit să înscrie pentru a treia oară consecutiv, cu un șut senzațional din interiorul careului. În urma unui contraatac al formației din Gruia, Bîrligea și-a trecut în cont un gol, după un asist a lui Philip Otele, iar tabela arăta 3-0, totodată scorul final al partidei restante.

În cele din urmă, CFR Cluj obține cele 3 puncte și se află la doar un singur punct de prima poziție. În următoarea etapă, alb-vișinii întâlnesc pe Dinamo București, duminică, de la ora 21:00, pe Arcul de Triumf.

Echipele de start:

CFR CLUJ (5-3-2): Sava – L. Mihai, Mogoș, Ajeti, Kresic, Morgan – Muhar (cpt.), Tachtsidis, Cvek – Juricic, Jefte
Rezerve: Hindrich – Camora, M. Ilie, R. Filip, Fica, Deac, Konoplyanka, Otele, Bîrligea
Antrenor: Andrea Mandorlini

SEPSI (4-3-3): Niczuly (cpt.) – Aganovic, Bălașa, Kecskes, Fl. Ștefan – Oroian, Alimi, Francisco – I. Gheorghe, Debeljuh, Ștefănescu
Rezerve: D. Moldovan – Dobozi, Renta, Damașcan, C. Matei, Rondon, R. Varga, Kallaku, Safranko
Antrenor: Liviu Ciobotariu